ex-machina

Ex Machina

flag_USA Ex Machina

USA / Velká Británie, 2015, 108 min

Režie: Alex Garland
Scénář: Alex Garland
Kamera: Rob Hardy
Hudba: Geoff Barrow, Ben Salisbury
Hrají: Alicia Vikander, Domhnall Gleeson, Oscar Isaac, Corey Johnson, Sonoya Mizuno, Chelsea Li, Deborah Rosan

Příběh:

Mladý programátor Caleb vyhraje firemní soutěž a je za odměnu pozván do obřího sídla majitele společnosti Nathana, které leží opuštěno v nedotčené přírodě daleko od civilizace. Po příjezdu zjišťuje, že dům je velmi moderní vývojové středisko, v němž Nathan pracuje o samotě a chce po Calebovi, aby se účastnil neobvyklého experimentu.

 

Po podpisu smlouvy Nathan vysvětluje, že stvořil umělou inteligenci v ženském těle a pojmenoval ji Ava. Po Calebovi chce, aby sérií rozhovorů zjistil, zda umělá inteligence v tomto testu skutečně obstojí, tedy zda vystupuje nikoliv jako počítač, ale jako reálný člověk. Nathan je nadšen vyspělostí Avy a začne s ní komunikovat. V rámci jednoho interview však dojde ke zdánlivě nezaviněnému výpadku proudu, při němž mu mimo záběry kamer Ava sdělí, že by neměl Nathanovi věřit. Ten se chová čím dál více podezřele a sděluje Calebovi, že s ním Ava manipuluje.

Situace se zamotává, motivace jednotlivých postav jsou čím dál více záhadnější a diváci netuší, kdo říká pravdu a kdo se jen snaží využít situace. Takřka komorní drama Ex Machine tak staví především na dialozích a nutí diváka klást si otázky a snažit se uhodnout závěrečnou pointu. Vyhrál Caleb firemní soutěž skutečně náhodou? Nedělá vlastně Ava interview s ním? Jaká je skutečná role Nathana? Nic z toho vám neprozradím, ale můžu konstatovat, že sci-fi Ex Machina je příjemným osvěžením v žánru právě díky tomu, že více než na megalomanské akci staví na chytrém scénáři. Doporučuji.

Ex Machina trailer online ke shlédnutí